Uroczy poranek i bieganie na czczo? Ostatnio miliony ludzi zainteresowały się odmianą joggingu w kontekście walki z nadmiarem tłuszczu. Biegacze są podzieleni, podobnie naukowcy. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy warto biegać na czczo, bo temat jest dosyć skomplikowany. Warto jednak przemyśleć sprawę, kiedy marzy nam się szczupła sylwetka. Zapraszam do lektury artykułu, który przybliży wam temat biegania na czczo.
Kto może biegać na czczo?
Po przebudzeniu niektórzy z nas nie czują się głodni, co wiąże się ze zwolnionym metabolizmem i ograniczonym wydzielaniem soku żołądkowego. Nic dziwnego, że wiele ludzi idzie do pracy lub na trening właśnie bez śniadania. Nie jest to złe, jeśli później się nie objadamy, ale kiedy zauważysz, że brak śniadania wywołuje efekt jojo podczas jedzenia obiadu czy kolacji, to warto się zastanowić, czy bieganie na czczo jest dobre dla ciebie. Tylko ty najlepiej wiesz, czy brak śniadania odbiera siły w pracy lub na treningu. Jeśli pilnujesz swojej diety przez resztę dnia i nie odczuwasz dyskomfortu rano, to śmiało biegaj na czczo, aby osiągnąć lepsze efekty w rzeźbieniu sylwetki. Gdy czujesz się słaby i brakuje ci energii w dalszym ciągu dnia, to zrezygnuj z tej metody biegania od razu, bo zdrowie jest najważniejsze.
Czemu biega się na czczo?
Uniwersytet z Ottawy przeprowadził eksperyment, który wykazał, że osoby ćwiczące na czczo straciły aż o 58% tłuszczu więcej niż osoby spożywające lekkie śniadanie. Z kanadyjskimi naukowcami zgodzili się specjaliści z Northumbrii w Wielkiej Brytanii, którzy w badaniach udowodnili, że biegając na czczo spalamy o 20% więcej tłuszczu niż, gdy zjemy nawet lekkie śniadanie. 38% różnicy w badaniach wynikało z różnych prób wysiłkowych oraz czasu trwania. Ważniejsze od samych wyników, okazuje się obciążenie organizmu, ponieważ naukowcy dowiedli, że podczas głodzenia mięśni zamiast glukozy wydzielane są ciała ketonowe, które zasilają pracę mózgu i mięśni. Nie jest to szkodliwe, ale zdecydowanie osłabia organizm i może prowadzić do omdlenia. Zanim zdecydujesz się biegać na czczo, musisz upewnić się, że twój organizm jest silny i gotowy na wyzwanie.
Warto biegać na czczo?
Po analizie wszystkich badań oraz doświadczeń wielu biegaczy nasuwa się wniosek, że lepiej trenować spożywając lekki posiłek. Bieganie na czczo jest dobre kiedy ćwiczymy krótko, na przykład 20-30 minut i tylko wtedy, gdy nasz organizm na to pozwala. Decyzja należy do ciebie – to ty najlepiej znasz swoje ciało oraz swoje potrzeby treningowe.